PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Vašková majsterkou SR silných žien!

|text: PAVOL GUGA

sasimV Košiciach v priestoroch obchodného centra Optima sa 10. 9. konal historicky prvý slovenský národný šampionát silných žien. Organizátorkou majstrovského zápolenia bola Jana Kordiaková, z poverenia SASIM.

Majstrovstvá Slovenska silných žien 2016 boli koncipované ako otvorená súťaž – s účasťou zahraničných pretekárok. Na súpiske sa tak objavili i Poľka Karolina Koszela, česká profesionálka IFBB v kategórii physique Kateřina Kyptová či maďarská reprezentantka vo vzpieraní Krisztína Magát.

Slovensko zastupovali tretia na vlaňajších majstrovstvách regiónu strednej Európy Jana Vašková, majsterka Švajčiarska silných žien Mária Kubičková, nováčik v tomto type zápolení Gabriela Bullová a mladučká Michaela Botková. Až štvorica pretekárok odvolala svoju účasť kvôli zraneniu...

Silné Ženy Košice 2016


Po zaznení hymny Slovenskej republiky sa sedem odvážnych siláčok pustilo do boja o titul. Na regulárnosť súperenia dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga.

Úvod súťaže patril kombinácii, v ktorej mali pretekárky za úlohu preniesť postupne 50-kilový kotúč, vyložiť 80 kg vážiace vrece, potom odniesť ďalší identický kotúč a opäť vyložiť 80-kilové vrece. Smolu mala ešte len 16-ročná Miška Botková, ktorá pre výškový deficit nezvládla vyložiť kotúč na určené miesto a spadol jej na nohu. Našťastie, vyšetrenie nepreukázalo zlomeninu... Plný bodový zisk si na úvod pripísala Vašková, pre ktorú štyri prekážky nepredstavovali žiaden problém a s časom 19,18 sekundy vyhrala prvú disciplínu.

Nasledoval takzvaný krucifix: pretekárky držali v rozpažení na maximálny čas dve 10-kilové vedrá s proteínom. Ďalšie prvenstvo dosiahla Vašková pred Kyptovou a Bullovou. Po tejto disciplíne odstúpila Botková, pre ktorú to bola prvá skúsenosť so siláckym športom.

Pár 50-kilových kotúčov upravených ako dva kufre a vzdialenosť dvadsať metrov, ktorú bolo treba prekonať v čo najkratšom čase – také bolo zadanie tretieho testu sily. Hattrick prvenstiev zaknihovala Vašková (pred Kubičkovou a Koszelou), ktorá vytýčenú vzdialenosť s „kuframi“ v rukách doslova prešprintovala!

Ako štvrté prišli na rad mŕtve ťahy s hrubou tyčou (náprava), naloženou na 150 kg. U Majky Kubičkovej sa prejavila nakumulovaná únava a nedokázala ani jedno opakovanie. Slovenský šampionát bol totiž pre ňu už treťou súťažou v priebehu troch týždňov, čo malo zrejme negatívny vplyv na jej výkon...

Bez úspešného pokusu zostala i Gabika Bullová. Obe pretekárky – Kubičková i Bullová – tak budú musieť do budúcna popracovať na sile chrbta. To však neplatilo pre Janu Vaškovú, ktorá poľahky nasúkala deväť opakovaní a zvíťazila i v tejto skúške.

Predposledným testom bolo priťahovanie osobného automobilu, zaťaženého štyrmi slečnami, plus 200 kg v kufri. Celková váha auta tak predstavovala viac než dve tony. Prvenstvo opäť pripadlo Vaškovej pred Koszelou a Kyptovou.

Záver vydareného podujatia patril dvom 250-kilovým pneumatikám. Siláčky mali predviesť s oboma po dve otočenia. I tentoraz bola najrýchlejšia Vašková, ktorá prešla súťažou bez jediného zaváhania. S plným bodovým ziskom si vybojovala prvenstvo na majstrovstvách SR a stala najsilnejšou ženou Slovenska pre rok 2016. Jej ďalší cieľ je zlato na majstrovstvách Strednej Európy (vlani obsadila 3. miesto), ktoré sa uskutočnia 17. 12. v Trenčíne – ako súčasť renomovaného Športfestivalu Slovakia 2016.

Druhé miesto v záverečnej disciplíne a bronz v celkovom hodnotení získala Kateřina Kyptová, ktorá dokázala, že má nielen mimoriadny svalový rozvoj ale i poriadnu silu.

Tretie miesto v poslednej disciplíne si skvelou technikou zabezpečila Gabriela Bullová. V konečnom hodnotení síce skončila piata, ale v rámci majstrovstiev Slovenska, kde sa medaile udeľujú iba domácim pretekárkam, jej patrí striebro.

Na druhej priečke v konečnom hodnotení sa umiestnila Poľka, Karolina Koszela. Jej trénerom je známy poľský strongman Bartolomiej Bak, ktorý často súťaží i na Slovensku. Svoju zverenkyňu pripravil skvele, o čom svedčí i jej bilancia z jednotlivých disciplín – tri druhé a jedno tretie miesto z dovedna šiestich testov sily.

Bronz v hodnotení Sloveniek získala Mária Kubičková, ktorá napriek vyčerpanosti predviedla solídny výkon a nebyť drobných zaváhaní, mohla skončiť i vyššie.

VÝSLEDKY: 1. Jana Vašková (SR) 42 bodov, 2. Karolina Koszela (Poľ.) 31, 3. Katarína Kyptová (ČR) 28, 4.Krisztína Magát (Maď.) 20, 5. Gabriela Bullová 19, 6. Mária Kubičková 17, 7. Michaela Botková (všetky SR) 1.

VÝSLEDKY M–SR 2016 (len domáce pretekárky): 1. Jana Vašková, 2. Gabriela Bullová, 3. Mária Kubičková, 4. Michaela Botková.

Jana Vašková
Jana Vašková pri krucifixe.


Kateřina Kyptová

Kateřina Kyptový ťahá 150 kg.


Kateřina Kyptový

Kateřina Kyptová


SZ Koszela Bak

Karolina Koszela so svojím trénerom Bartolomiejom Bakom.