PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Haney a Coleman o svojich začiatkoch

|text: PETER MCGOUGH, ERIK RÉDLI

Lee a RonnieLee Haney a Ronnie Coleman majú najviac titulov Mr. Olympia; obaja získali sošku Sandowa 8-krát. N nasledujúcom rozhovore pre webstránku MD Online obe legendy priblížili niečo zo svojich začiatkov v železnej hre.

ZAČIATKY

Lee: Vždy ma fascinovali postavy silákov, ako Herkules alebo biblický Samson. Keď som mal 12 rokov (v roku 1972), otec mi kúpil sadu závaží. Priložený návod na cvičenie mi veľa poznatkov nedal. Naučil som sa však z neho príťahy veľkej činky k pásu — môj prvý cvik na chrbát. Neskôr som si v našom meste (Spartanburg, South Carolina) kúpil niekoľko kulturistických časopisov a začal som čítať. Rozšíril som si zásobník cvikov a získal som aj teoretické poznatky. V pätnástich som pri výške 175 cm vážil 68 kg a začali sa objavovať krídla latissimov.

Lee Haney pritahy Logo

Lee Haney cvičí príťahy v predklone. 


 Ronnie: V dvanástich (rok 1976) som tiež dostal svoju prvú sadu závaží. K mojim však nebol žiadny návod.

Lee: Asi som potom zobral aj ten tvoj, Ronnie :-)

Ronnie: Robil som bicepsové zdvihy doma na dvore s partiou kamarátov. Neskôr sme v televízii videli vzpieračov a pridali sme do tréningu tlaky veľkej činky nad hlavu. Nemali sme ani poňatia o sériách a opakovaniach, iba sme dvíhali a tlačili železo, až do únavy. Chrbát sme necvičili.

Ronnie, mohol by si zažalovať výrobcu, že ti k činkám nepribalil návod. Mohol si byť Mr. Olympia o rok skôr.

Mladý Ronnie ColemanMladý Ronnie Coleman.


Ronnie: Aj keby tam návod bol, v tom čase som sa netrápil inštrukciami. Činky som dvíhal aj počas strednej školy, stále som v tom ale nemal systém a tréning som si ešte nedelil podľa svalových partií. V prvom ročníku na strednej škole som vstúpil do vzpieračského oddielu. Vážil som okolo 80 kg pri výške 179 cm. Neskôr som hral americký futbal za Grambling State University a v posilňovni som pracoval na sile a výbušnosti.

Vo veku 26 rokov som sa presťahoval do Arlingtonu v Texase a stal som sa policajtom. Trénoval som v Metroflex Gyme, kde mi majiteľ Brian Dobson povedal, že jedného dňa by som mohol byť majstrom sveta v kulturistike. A ponúkol mi pomoc. Odmietol som, pretože sa mi nechcelo dodržiavať žiadne diéty a podobné veci.

Brian mi však ponúkol bezplatné členské v klube a tak som začal s kulturistikou. Po roku špecializovaného tréningu som v Katoviciach v Poľsku vyhral majstrovstvá sveta amatérov v roku 1991. Nepremýšľal som nad ďalšou kariérou, cvičenie ma bavilo a mal som bezplatný vstup do telocvične. Viac som nepotreboval.

Ronnie Coleman na prvej súťaži v roku 1990.


 Lee Haney Flex
Lee Haney


Lee, tvoj vstup do súťažnej kulturistiky bol tiež taký rýchly?

Lee: Sú tam určité paralely. Trénoval som v miestnom YMCA (organizácia mládeže) v Spartanburgu v Južnej Karolíne, kde ma viedol istý pán Danny Rogers. V sedemnástich mi povedal, že s mojou postavou by som sa mohol stať jedným z najlepších kulturistov na svete. V tom čase som získal športové štipendium na Livingstone College v Severnej Karolíne ako futbalista. Bodybuilding ma však priťahoval viac a viac. Navyše, vo futbale je ťažké sa presadiť. Neskôr som skončil s futbalom začal som trénovať kulturista. Rodičia ma podporovali, no chceli mať istotu, že sa dokážem uživiť. Musel som si nájsť prácu, aby som pokryl študijné náklady. V tom istom roku (1979) som vyhral titul Teenage Mr. America. 


LEE O RONNIEM

O mojej postave sa hovorilo, že je vyrovnaná a symetrická. Ronnie k tomu pridal ďalších 16 kg svalov. So 134 kg na Mr. Olympia 2003 posunul hranice bodybuildingu, čo sa týka svalovej hmoty. Vážim si ho ako športovca a človeka. Má dobré srdce a vždy je ochotný podať pomocnú ruku.


Ronnie Colemana - benčpres s 91 kg jednoručkami.


RONNIE O LEEM

Lee je podľa mňa najlepší kulturista všetkých čias, pretože titul vyhral osemkrát v rade a (na rozdiel odo mňa) ho nikdy nestratil. Lee však dokáže viac, ako len napínať svaly a vyhrávať trofeje. Je silná osobnosť, nábožný človek, ktorý sa vzorne stará o svoju rodinu.

Ľudia nevidia tvrdú prácu, odhodlanie a odriekanie, ktoré musí pretekár podstúpiť na ceste za titulom. Jeho rodina to však zažíva denno-denne a podporuje ho. Viem, že čo všetko to obnáša, pretože mám za sebou rovnakú skúsenosť.

Lee Haney v roku 1987. 


RONNIE A KEVIN LEVRONE

Kevin a Ronnie

Ronnie Coleman a Kevin Levrone (vpravo). 


Kevin Levrone počas seminára v rámci EVLS Prague Pro 2015 rozprával príbeh o svojom kamarátstve s Ronniem. Rok pred ziskom svojho prvého Sandowa prežíval Ronnie ťažké obdobie. Na Mr. Olympia 1997 skončil až deviaty, za borcami ako Nasser El Sonbaty, Kevin Levrone, Shawn Ray alebo Flex Wheeler.

„Vždy som sa snažil učiť sa od najlepších a Kevin v tom čase vyhral šesť súťaží v rade,“ hovorí Ronnie.

„Prišiel som za ním počas Russian Grand Prix v Petrohrade a opýtal som sa ho, že ako dokáže dosiahnuť tvrdý a vyrysovaný vzhľad na pódiu. Kevin mi spravil kávu a vytiahol fľašu vodky. Alkohol aj kofeín dehydratuje a vysúša. Vypil som skoro celú fľašu a na druhý deň som porazil všetkých, vrátane Kevina. Nasledovalo mojich 8 titulov Mr. Olympia.“

LEE HANEY O TRÉNINGU

Lee tvrdí, že tréning by mal dať svalu podnet, nie ho zničiť. Preto vždy kládol dôraz na správne precítenie svalov a techniku: zásady, ktoré predĺžia kariéru v každom športe. Pred tréningom drepov zaraďoval série predkopávania. „Pred-vyčerpal“ tým kvadricepsy a dokázal ich neskôr lepšie precítiť počas drepov.

Po zisku ôsmeho titulu sa Lee Haney rozlúčil so súťažným pódiom. Pri športe ostal ako predseda rady pre fitness a šport počas vlády prezidenta Clintona. Založil súťaž pre mladých kulturistov The Teen Challenge, ktorá má za cieľ vychovať zdravých mladých ľudí.

Lee sa angažoval aj v oblasti športového a kondičného tréningu. Založil medzinárodnú asociáciou pre fitness športy, ktorá školí trénerov a odborníkov v oblasti fitness športov.