PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Prieložný (17!) majstrom SR strongmanov do 90 kg

|text: MILAN GABRHEL

sasimV nedeľu 4. 9. sa v réžii SASIM konal premiérový ročník majstrovstiev Slovenska silných mužov v kategórii do 90 kg. Na parkovisku v areáli Športhotela Ostrov v Trenčíne-Zamarovciach sa zišlo dovedna 13 pretekárov, z toho dvaja českí borci. Najmladším mužom v štartového poľa bol Mikuláš Prieložný z Bratislavy, ktorý má iba 17 rokov, najľahším zas domáci Matúš Beták, ktorý vážil len 82 kilogramov, no medzi ťažšími borcami sa nestratil.

sLOVAKsTRONGMANnahladu90fin


Najskúsenejším bol Michal Gunda, ktorý patrí medzi tradičných pretekárov Slovenského pohára a kvôli štartu vo váhovo obmedzenom zápolení musel zhodiť 8 kilogramov. Návrat do súťažného kolotoča zažil Pavol Stančík, ktorý kedysi takisto úspešne pretekal v Slovenskom pohári. Záujem silákov o súťaž bol enormný – Ľubomír Vizi, pracujúci v Anglicku, pricestoval len kvôli tomuto podujatiu!

Milan Gabrhel, viceprezident Slovenskej asociácie silných mužov, sa pre média vyjadril: „Najviac si cením ochotu štartovať u medzinárodného rozhodcu Pavla Gugu, ktorý deň pred súťažou rozhodoval na M-ČR v Brne. Na súťaž nastúpil v úlohe pretekára a tak i sám okúsil, aké to je, byť predmetom rozhodovania. Tieto skúsenosti akiste zúročí vo svojej praxi medzinárodného rozhodcu.“

Celé podujatie zastrešila firma TODOS Bratislava, spoluorganizátormi boli Tomáš Kollár a Milan Gabrhel, ktorý sprevádzal podujatím i ako moderátor. Po slávnostnom nástupe, kedy silákov do arény priviezli motorkári z Black Kings, mohlo zápolenie začať.

Na silákov čakalo celkovo päť testov sily. Úvod patril štyrom otočeniam 300-kilovej pneumatiky. Prvenstvo v úvode získal Pavol Guga. Na regulárnosť dohliadal šesťnásobný najsilnejší Slovák Branislav Golier. O zapisovanie výsledkov sa starala Majka Golierová.

Nasledovalo dvíhanie najskôr dvoch 100-kilových a potom i 130 kg vážiacej gule. Tu sa predviedol zverenec niekdajšieho úspešného pretekára Tomáša Kollára, Mikuláš Prieložný. S menšou stratou druhý skončil účastník Slovenského pohára Michal Gunda, tretie miesto v druhom teste sily zaznamenal Petr Dědourek. Ten je pod trénerským dohľadom českého profesionála, Radka Patáka.

Treťou skúškou sily bolo dvíhanie dvoch závaží s váhou 180 a 220 kg na schody. Väčšina chlapcov mala výškový hendikep, keďže schody sú dosť vysoké. To neplatilo pre Prieložného, ktorý dosiahol ďalšie prvenstvo v disciplíne. Druhé miesto patrilo dvom borcom, ktorí dokázali 220-kilové závažie dostať na prvý schod – Antonovi Pavlákovi a Pavlovi Gugovi.

Predposlednou skúškou bola tlaková disciplína – viking press. Závažie, uložené na horizontálnej plošine ukotvenej na vertikálnom stojane, vážilo sto kilogramov a siláci ho dvíhali do vystretých paží nad hlavu. Najviac (14) platných pokusov si pripísal Guga pred Dědourekom (12) a Prieložným (10).

Záver patril kombinácii nosenia dvoch vriec a 100-kilovej gule. Prvenstvo v disciplíne dosiahol opäť Prieložný, ktorý o šesť stotín sekundy porazil Gugu, tretí skončil Dědourek.

Tri víťazné disciplíny, jedno druhé a jedno tretie miesto znamenali, že titul najsilnejšieho siláka do 90 kg si odniesol Mikuláš Prieložný. Ešte len 17-ročný pretekár tak zúročil náročnú prípravu pod vedením Tomáša Kollára a radoval sa z celkového prvenstva. Preukázal nesporný talent a vzhľadom na nízky vek sa ukázal byť prísľubom do budúcna.

Vicemajstrom Slovenska pre rok 2016 vo váhovej kategórii do 90 kg sa stal Pavol Guga. Napriek výškovému hendikepu dokázal zvíťaziť v dvoch disciplínach, v dvoch skončil druhý a nebyť zaváhania na guliach, mohol víťaza potrápiť ešte viac.

Tretí v celkovom hodnotení skončil zverenec Radka Patáka, Petr Dědourek, ktorý patrí medzi najlepších „90károv“ v Českej republike.

Bronz na majstrovstvách Slovenska (medaile na domácom šampionáte sa delili iba medzi slovenských pretekárov) tak získal Michal Gunda, ktorý obsadil v záverečnom hodnotení štvrté miesto. Pod jeho výkony sa negatívne podpísali drobné zaváhania a určite i únava zo zhadzovania nadbytočnej telesnej váhy.

Výsledky: 1. Mikuláš Prieložný 62 bodov, 2. Pavol Guga 54,5, 3. Petr Dědourek 51, 4. Michal Gunda 46, 5. Ľubomír Vizi 44, 6. Pavol Stančík 35, 7. Anton Pavlák 32,5, 8. Filip Sukovatý 28,5, 9. Matúš Beták 26, 10. Tomáš Jurkovič 21,5, 11. Lukáš Kvasnička 21,5, 12. Michal Póša 20,5, 13. Mário Mihalovič 12

sTRONGMAN 90KG