PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

BLOG
Odoslať e-mailomVytlačiť

Olympia Weekend 2016 

Mr Olympia 2016 LOGO


Mr. Olympia: Heath i po 6-krát!

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

Rex quondam, rexque futurus. Král minulý i budúci. I tak by sme z pohľadu osoby víťaza mohli parafrázovať dianie na aktuálnom 52. ročníku Mr. Olympia v Las Vegas, ktorej staronovým víťazom sa v sobotu 17. 9. v nočných hodinách stal Phil Heath. Z najprestížnejšej kulturistickej súťaže planéty tak získal už svoj šiesty titul, čím sa v počte prvenstiev vyrovnal Dorianovi Yatesovi. (Viac sošiek Sandowa pre víťaza majú iba Arnold Schwarzenegger [7], Lee Haney a Ronnie Coleman [po 8].)

Phil Heath Sandow 6x


Víťaznú trofej odovzdala Heathovi na pódiu Orleans Areny hollywoodska superstar Dwayne „The Rock“ Johnson, ktorého produkčná spoločnosť Seven Bucks Production bola jedným z partnerov Olympia Weekendu 2016. (Vo svojom príhovore Johnson oznámil, že sa bude usilovať o to, aby sa na budúci rok Mr. Olympia dostala na obrazovku mainstreamovej televíznej stanice CBS Sports.) Okrem štylizovanej podobizne Eugena Sandowa si 36-ročný Heath za svoje prvenstvo odniesol i šek na 400-tisíc amerických dolárov, ktorý prevzal z rúk Davida Peckera, výkonného riaditeľa spoločnosti American Media, ktorá od roku 2004 – spoločne s IFBB Professional League – stojí za organizáciou Olympia Weekendu.

Dwayne a Phil blahozela2


Suverénny triumf Heatha v mnohom naznačil už piatkový prejudging. Pokiaľ v minulosti ponechával obhajca prvenstva svojím účinkovaním predsa len určitý priestor na kontroverziu i prípadné pochybnosti, tohto roku by mal byť jeho triumf prijatý bez výhrad. V 19-člennom štartovom sa Heath prezentoval bezkonkurenčnou kvalitou i plasticitou svalstva, ktorá – najmä po zaujatí niektorých uzavretých póz – umocňovala onen príznačný 3D efekt z jeho postavy. Okrem skvelej pripravenosti v zadných postojoch (vysekané sedacie svalstvo, hamstringy) predviedol i ďalšie zlepšenie v oblasti kvadricepsov, stále relatívne úzky pás a dobre vyrysovaný stred tela. Suma summarum, tohto roku sa pod Philom trón nezachvel, naopak, vládnuca dynastia upevnila svoje postavenie a zdá sa, že Heath má reálnu šancu zostať na vrchole tak dlho, ako bude chcieť...

O to naliehavejší boj sa však rozpútal o ďalšie miesta na pomyselných medailových stupienkoch. O tom, kto má v tomto smere najväčšie šance, tradične v mnohom napovedalo úvodné semifinálové porovnávanie. V tom si okrem Heatha zapózovali aj Roelly Winklaar, William Bonac, Dexter Jackson, Shawn Rhoden a Mamdouh Elssbiay. Navlas rovnaká zostava borcov potom nastúpila i do šiesteho vyvolania, po ktorom rozhodcovia stiahli Heatha, Rhodena a Jacksona – čím prakticky rozhodli o medailistoch – a k zostávajúcej trojici prizvali Cedrica McMillana a Joshuu Lenartowicza.

Jackson Heath Rhoden absDexter Jackson, Phil Heath a Shawn Rhoden


Dianie vo finále potom potvrdilo semifinálové prognózy a o druhé miesto – za suverénnym Heathom – si to rozdali Shawn Rhoden a Dexter Jackson. Úspešnejší bol tentoraz elegantne stavaný a masívnejší Rhoden, ktorý už tradične upútal mimoriadne priaznivým pomerom pásu a ramien i mohutnými kvadricepsmi. Pre 41-ročného elegána, ktorý koncepciou postavy navodzuje atmosféru zlatej éry bodybuildingu, pričom však množstvom kvalitne spracovanej svalovej hmoty patrí bez výhrad do 21. storočia, predstavuje striebro životný výsledok (v rokoch 2012, 2014 a 2015 skončil zakaždým 3.) a odniesol si zaň 150-tisíc dolárov.

Phil vs Dexter
Phil Heath vs. Dexter Jackson


Phil vs Shawn

Phil Heath vs. Shawn Rhoden


Big Ramy vs Phil

Big Ramy vs. Phil Heath


Bronzovú priečku obsadil šampión z roku 2008, čoskoro 47-ročný veterán Dexter Jackson (100 000 USD), ktorý predviedol svoje známe kvality: dobrú vyrysovanosť, oku lahodiacu symetriu i plné a guľaté svaly.

V porovnaní s vlaňajškom posun o jednu priečku nahor zaznamenal Mamdouh Elssbiay, ktorému k 4. miestu dopomohla životná pripravenosť v zmysle kvality a vyrysovania svalstva. Top kvalita však Elssbiayho zjavne stála časť svalových objemov, keďže sa na pódiu prezentoval o poznanie menej masívny než v minulosti. Zostáva otázkou, či to bolo zámerné, alebo sa mu nepodarilo nabrať späť všetku hmotu, ktorú stratil po operácii hernie na prelome rokov...

Piatu priečku – a s ňou i poslednú priamu nomináciu na budúci ročník Olympia Weekendu – získal holandský kulturista ghanského pôvodu William Bonac. Napriek nie práve ideálnej kostrovej štruktúre (krátke kľúčne kosti) dokázal na seba nabaliť obdivuhodné množstvo svalovej hmoty, zaujal plnou a guľatou muskulatúrou i množstvom svalových detailov.

Pokiaľ v minulosti bol „mass monsterom“ číslo jedna na pódiu Elssbiay, tohto roku prevzal túto nálepku Roelly Winklaar. Exotický rodák z ostrovného Curacaa je kompaktne masívny s najobjemnejšími pažami v súčasnom špičkovom profesionálnom bodybuildingu! Impozantné svalové objemy získali Winklaarovi sympatie divákov, ktorí pri vyhlásení jeho umiestnenia dali jasne najavo, že by ho radi videli vyššie. Vzhľadom na bezkonkurenčné objemy by si to snáď i zaslúžil, takto si bude musieť účasť na budúcoročnej Olympii vybojovať na niektorej z nadchádzajúcich súťaží...

Pri avizovanej neúčasti Kaia Greena sa leitmotívom predošlých mesiacov, smerujúcich k Olympia Weekendu, stal návrat 52-ročného Kevina Levronea. Legenda 90. rokov a štvornásobný strieborný medailista Olympie stál predtým na súťažnom pódiu naposledy v roku 2003. Levrone, ktorý si na prípravu vyhradil šesť mesiacov (čo býval jeho štandard i za čias jeho súťažnej slávy), napokon naozaj štartoval. Vzhľadom na to, že sa do plnej prípravy vrhol po období dlhšej nečinnosti a tomu zodpovedajúci východiskový stav i jeho vek, mu patrí uznanie. Reálna situácia na pódiu – najmä výrazne zaostávajúce dolné končatiny – však dali jasne najavo, že doba ho už prekonala a Kevin – spolu s ďalšími štyrmi borcami – obsadil ex aequo 16. miesto.

Kevin Levrone poseKevin Levrone 


Delená 16. priečka sa pri debute na tejto súťaži ušla i českému kulturistovi Lukášovo Osladilovi, v tomto prípade však nie je odrazom kvalít pretekára. Od vlaňajšej jesene, kedy z kategórie do 212 libier prestúpil do open zápolenia, nabral Osladil ďalších šesť kíl svalovej hmoty (vážil 108 kg), popracoval na hustote hornej časti chrbta a bol rovnocenným súperom nejednému borcovi z prvej pätnástky, kde mohol pokojne nahradiť Steva Kucla, Bena Pakulskeho či Akima Williamsa...

Piate semifinálové porovnávanie s Lukášom Osladilom 


Posledné semifinálové porovnávanie

Obsiahle fotogalérie z Olympia Weekendu 2016 nájtete TU, TU a TU

Výsledky

Score Open BB


Posedown top 5


Mr. Olympia 2016 - vyhlásenie výsledkov vo finále Open bodybuildingu 

Voľná zostava Kevina Levrona


Phil Heath Phil Heath Phil Heath
1. Phil Heath 


Shawn Rhoden Shawn Rhoden Shawn Rhoden

2. Shawn Rhoden


Dexter Jackson Dexter Jackson Dexter Jackson

3. Dexter Jackson


Big Ramy Big Ramy Big Ramy

4. Mamdouh Elssbiay


William Bonac William Bonac William Bonac

5. William Bonac


Roelly Winklaar Roelly WInklaar Roelly Winklaar

6. Roelly Winklaar


Cedric McMillan

7. Cedric McMillan


Dallas McCarver

8. Dallas McCarver


Joshua Lenartowicz

9. Josh Lenartowicz


Justin Compton

10. Justin Compton


Lukáš Osladil 1Lukáš Osladil Likáš Osladil

16. Lukáš Osladil 


Courtney King novou kráľovnou Bikini Olympia

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

V kategórii Bikini Olympia sa predstavilo až 42 pretekárok. Zvíťazila 23-ročná Američanka Courtney King a ukončila tak trojročnú vládu Ashley Kaltwasser, ktorá skončila až švrtá. Na druhom mieste skončila Angelica Texeira (vlani 16.) pred Indiou Paulino. Spolu s nimi si právo štartu na Bikini Olympia 2017 vybojovali aj Kaltwasser a piata Jennifer Ronzitti.

Bikini final 5


Courtney King
1. Courtney King


Angelica Texeira
2. Angelica Texeira 


India Paulino

3. India Paulino 

Výsledky

 Score Bikini

Score bikini 2 Cut


 Fitness Olympia: hattrick Oksany Grišiny

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

V piatok večer (16. 9.) sme spoznali prvé medailistky Olympia Weekendu 2016 v Las Vegas.

Súťaž vo fitness žien je súčasťou Olympia Weekendu od roku 1995. Po odchode osemnásobnej šampiónky Adely Garcii (2006–2013) prevzala štafetu rodáčka z Kaliningradu Oksana Grišina, ktorá dlhodobo žije v USA. V roku 2016 získala tretie prvenstvo v rade, pred veteránkami 41-ročnou Tanji Johnson a 45-ročnou Regianou Da Silva z Nemecka.

Oksana Grišina
1. Oksana Grišina


Tanji Johnson
2. Tanji Johnson


Regiane Da Silva
3. Regiane Da Silva 

Obsiahle fotogalérie z Olympia Weekendu 2016 nájtete TU, TU a TU

Výsledky

 Score Fitness


Figure Olympia: Watts obhájila, Ondrejovičová 12.Figure Olympia: Watts obhájila, Ondrejovičová 12.

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

V kategórii Figure Olympia, čo je profesionálna verzia bodyfitness, obhájila prvenstvo spred roka Latorya Watts pred Candice Lewis. Tretia skončila Cydney Gillon. Na štvrtú priečku rozhodcovia umiestnili bývalú štvornásobnú víťazku Nicole Wilkins (2009, 2011, 2013 a 2014), piata skončila Swann Delarosa. Všetkých päť pretekárok si zabezpečilo právo štartu na Figure Olympia 2017.

V kategórii Figure malo v tridsaťčlennom štartovom poli zastúpenie aj Slovensko. Adela Ondrejovičová sa prebojovala do prvej pätnástky, kde obsadila 12. priečku a skončila najvyššie z prítomných Európaniek.

Latorya Watts
1. Latorya Watts


Candice Lewis 1
2. Candice Lewis


Cydney Gillon
3. Cydney Gillon


Adela Ondrejovičová Adela Ondrejovičová Adela Ondrejovičová
12. Adela Ondrejovičová 

Výsledky

Score Figure

Score Figure


Obsiahle fotogalérie z Olympia Weekendu 2016 nájtete TU, TU a TU


Women´s Physique Showdown: hattrick pre Malacarne


ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

Kategória Women´s Physique Showdown mala premiéru v roku 2013 a postupne nahradila v programe Olympia Weekendu ženskú kulturistiku. V kategórii, kde sa prezentujú výraznejšie svalové objemy a definícia, zvíťazila po tretíkrát v rade Brazílčanka Juliana Malacarne pred Daniele Reardon a Heather Grace. Pretekárky na prvých piatich priečkach si zabezpečili právo štartu na Olympia Weekend 2017.

Juliana Malacarne
1. Juliana Malacarne


Daniele Reardon
2. Daniele Reardon


Heather Grace
3. Heather Grace 

Výsledky

Score WOmen Ph


Score Women PhII Cut

Obsiahle fotogalérie z Olympia Weekendu 2016 nájtete TU, TU a TU


Premiéra Classic Physique pre Hestera

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

Kategóriu classic physique zaradila IFBB do programu profesionálnych súťaží od roku 2016, aby vyplnila medzeru medzi kulturistikou a men´s physique. Podľa časti odbornej mienky má táto kategória priniesť návrat klasických postáv a voľných zostáv, ktorých úroveň v súčasnom vrcholovom bodybuildingu často pokrivkáva...

V premiérovom ročníku Classic Physique Olympia si prvenstvo vybojoval 47-ročný Američan Danny Hester (jeho tréning chrbta nájdete v M&F č. 10/2016) pred Arashom Rahbarom. Tretí skončil Sadik Haďžović, ktorý v roku 2015 na Olympii štartoval ešte v men´s physique (vtedy obsadil 2. miesto).

Danny Hester
1. Danny Hester


Arash Rahbar
2. Arash Rahbar


Sadik Hadzovic
3. Sadik Haďžovič

 

Obsiahle fotogalérie z Olympia Weekendu 2016 nájtete TU, TU a TU


Men´s Physique Showdown: 1. Buendia

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

V men´s physique sa predstavilo 40 pretekárov. Najväčším favoritom bol dvojnásobný víťaz Jeremy Buendia (2014, 2015) z USA. Jeden z jeho najväčších súperov, držiteľ striebra z roku 2015 Sadik Haďžović, uprednostnil štart v novej kategórii classic physique.

Buendia však ostal verný dlhým šortkovým plavkám a zvíťazil aj po tretíkrát – tentoraz pred Ryanom Terrym (vlani 4.) a nováčikom Jeremym Potvinom. Okrem nich si účasť na Olympia Weekende 2017 zabezpečili aj štvrtý Brandon Hendrickson a piaty Andre Ferguson.

Jeremy Buendia
1. Jeremy Buendia


Ryan Terry
2. Ryan Terry


Jeremy Potvin
3. Jeremy Potvin 

Výsledky

Score Men Ph

Score Men Ph 2 Cut


212 Olympia: Lewis 1., Mozoláni i Koritenský 16.

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

 

Kým v minulosti bývalo jeho dejiskom Olympia Expo v Las Vegas Convention Center, piatkový prejudging kategórie do 212 libier (96,2 kg) sa tohto roku po prvý raz konal na hlavnom pódiu v Orleans Arene – spoločne s open zápolením mužov. Na tom – ako i na zmene názvu (z pôvodného Olympia 212 Showdown na súčasný 212 Olympia) – vidieť postupný nárast prestíže zápolenia „ľahkých váh“. Sobotné finále sa potom už tradične odohralo v Orleans Arene a nastúpilo naň všetkých 18 účastníkov.

Ako sa ukázalo neskôr vo finále, úvodné porovnávanie prejudgingu v zložení Ahmad Ashkanani, David Henry, Jose Raymond, Hidetada Yamagishi, James „Flex“ Lewis a Eduardo Correa presne korešpondovalo s menoslovom na prvých šiestich priečkach. Záverečné piatkové porovnávanie potom vnieslo svetlo i do toho, kto si podelí cenné kovy, keďže na žiadosť rozhodcov v ňom bok po boku pózovali Raymond, Lewis a Ashkanani.

Piaty titul v rade si napokon vybojoval James „Flex“ Lewis, ktorému sa tak darí napĺňať jeho zámer, keďže vlani sa nechal počuť, že chce „ľahkej váhe“ kraľovať až do svojho odchodu do kulturistické dôchodku. Lewis predviedol opäť svoje známe devízy: svalovú eleganciu, kvalitu a separáciu v zadných postojoch, skvelé paže a bezkonkurenčné dolné končatiny, vrátane masívnych lýtok.

Raketový vzostup medzi absolútnu elitu zaznamenal Ashkanani, ktorému sa pri jeho debute na Olympia Weekende podarilo získať striebro. Vyslúžil si ho najmä svalovým rozvojom hornej polovice a výraznou vaskularitou.

Týmito kvalitami (objemy, extrémna vaskularita a hustota svalstva) disponoval i typovo podobný Raymond na bronzovej priečke.

Priamy postup do váhovo obmedzeného zápolenia na budúcoročnej Olympii si zabezpečili ešte Correa (4.) a Henry (5.). Tohtoročný víťaz Arnold Classic 212 Yamagishi skončil šiesty a právo štartu na Olympia Weekende 2017 si tak bude musieť vybojovať na niektorej z nadchádzajúcich súťaží.

Na tohtoročnej 212 Olympia debutovalo i duo našincov – bývalý amatérsky majster sveta i Európy Andrej Mozoláni (SR), ktorý sa na súťažné pódiá vrátil po desiatich rokoch, a Vojtěch Koritenský (ČR). Obaja dostali príležitosť v predposlednom semifinálovom porovnávaní, čo rezultovalo do delenej 16. priečky (spoločne s Kórejcom Kimom Jun Ho).

Všeobecne možno v prípade „dvestodvanástky“ konštatovať, že úzka špička sa zvyšku štartového čoraz viac vzďaľuje.

Prejudging s Andrejom Mozolánim a Votěchom Koritenským 

Obsiahle fotogalérie z Olympia Weekendu 2016 nájtete TU, TU a TU

Výsledky

Score 212

Flex LewisFlex Lewis Flex Lewis
1. Flex Lewis


Ahmad AshkananiAhmad AshkananiAhmad Ashkanani
2. Ahmad Ashkanani


Jose Raymond Jose Raymond Jose Raymond
3. Jose Raymond 


Eduardo Corea
4. Eduardo Correa


David Henry
5. David Henry


Yamagishi
6. Hidetada Yamagishi 


Andrej MozolániAndrej Mozoláni Andrej Mozoláni
Andrej Mozoláni


Vojtěch Koritenský Vojtěch Koritenský Vojtěch Koritenský
Vojtěch Koritenský 

Olympia 2016: Levrone pózoval na tlačovke!

Prvou oficiálnou udalosťou Olympia Weekendu 2016 (16.–17. 9.) bola vo štvrtok popoludní tlačová konferencia v priestoroch Orleans Hotel Showroom v Las Vegas. Moderátori Bob Cicherillo a Dennis James postupne vyspovedali jednotlivých súťažiacich – najväčší priestor získala trojica Phil Heath, Dexter Jackson a navrátivšia sa legenda 90. rokov Kevin Levrone. Podobne ako v minulosti, i tentoraz došlo na záver i na „obligátne“ pózovanie, do ktorého sa zapojil práve Levrone a sekundovali mu debutant na Olympia Weekende Josh Lenartowicz a Cedric McMillan. Fanúšikovia tak mali po prvý raz možnosť vidieť aktuálnu formu Kevina, ktorého fotky sa doteraz len veľmi zriedkavo objavovali na sociálnych sieťach.

Okamžite sa rozbehli diskusie, ktoré potvrdili, že Kevin svojím návratom výrazne pomohol marketingu Olympia Weekendu. Prinášame fotografie z tlačovej konferencie i videá z posedownu zmieneného tria.Do pozornosti dávame takisto úplný záznam z tlačovky.


Rozsiahlu foto galériu z Olympia Weekendu 2016 nájdete na našom partnerskom webe EastLabs.sk 

OPhilHeath


Big Ramy


Kevin Levrone


Dexter Jackson


Roelly Winklaar


Shawn Rhoden


Dallas McCarver


Nathan DeAsha


Osladil


Victor Martinez


Steve Kuclo

Kevin Levrone, Josh Lenartowicz a Cedric McMillan pózujú na tlačovej konferencii

Levrone Lenartowic McMillan


Levrone vs McMillan


Kevin VS Cedric back


Adela Ondrejovičová: tréningové foto pred Figure Olympia 2016 

|foto: BORIS BÁRDOŠ

Adela príťah Logo


Adela biceps Logo


Adela Tric Logo


Adela upaz. Logo


Adela Drep Logo


Časy konání soutěží na Olympia Weekendu 2016

V pátek a v sobotu (16. - 17. 9.) Las Vegas po roce opět přivítá fanoušky bodybuildingu, fitness a silových sportů. Na soutěžích se představí i čtyři závodníci z našich zemí.

Adela príťah LogoMozolani 1Osladil 1Koritensky 1


Přinášíme časy konání jednotlivých soutěží. Termíny jsou uvedeny v místním čase, ve střední Evropě je o 9 hodin více.

PÁTEK 16. 9. 2016

19:00 Finále Fitness a Bikini Olympia, semifinále (judging) 212 bodybuilding (Mozoláni, Koritenský) a Open Bodybuilding (Osladil).

SOBOTA 17. 9. 2016

10:00 Semifinále (judging) a finále Men´s Physique, Women´s Physique, Classic Physique.

19:00 Finále Figure (Ondrejovičová), 212 bodybuilding a Open bodybuilding.


Anketa M&F: L. Osladil před Mr. Olympia 2016

Mr Olympia 2016 LOGOTeprve loni přestoupil z kategorie profesionálního bodybuildingu do 212 liber do open zápolení a už si v něm stihl zajistit start na letošním Olympia Weekendu! Řeč je o českém zástupci IFBB Professional League Lukáši Osladilovi, jenž v zápolení bez rozdílu vah debutoval v silné konkurenci 8. místem na podzimní EVLS Prague Pro 2015. V polovině října se pak prvenstvím na Europa Phoenix Pro 2015 v americké Arizoně senzačně nominoval na Mr. Olympia 2016 do Las Vegas, kde se představí již o nadcházejícím víkendu. Ještě než stane na nejprestižnějším soudobém kulturistickém pódiu světa, položili jsme mu několik otázek.

* S jakými očekáváními odcházíš do Las Vegas?

„O konkrétním umístění nemá cenu mluvit, ale chci skončit co nejvýš. Na loňské EVLS Prague Pro jsem při svém debutu v open kategorii skončil na 8. místě, přičemž jsem předstihl vcelku renomované americké profesionály Juana Morela, Steve Kucla a Brandona Curryho. Morel přitom na Olympii skončil jedenáctý, tudíž bych si dovolil malou spekulaci. Loni na EVLS jsem vážil 102 kg, letos v Las Vegas plánují nastoupit v stejné kvalitě se 108 kg. Pokud bych tedy opět stačil kupříkladu na Morela, mohl bych se teoreticky octnout někde kolem 10. místa, což nezní vůbec špatně.“

* Změnil jsi něco v přípravě ve srovnání s minulostí?

„Nikoliv. Připravoval jsem se podle stejného modelu jako vloni, kdy jsem realizoval přechod z kategorie do 212 liber do open klání. Povedlo se mi tehdy přibrat 7 kg prvotřídní svalové hmoty a letos by to mělo být dalších šest. Proč také měnit něco, co funguje, viďte? V posilovně jsem se zaměřoval zejména na střední partie zad, které jsem procvičoval dvakrát týdně – v samostatném tréninku zad a po ramenech, kdy jsem absolvoval ještě přitahování v předklonu s oporou hrudníku. Další oblastí, již jsem chtěl eminentně zlepšit, bylo břicho, které jsem zařaďoval na začátek každého tréninku. Snaze o nabrání svalové hmoty odpovídal poněkud nižší počet opakování – po počáteční sérii s 12 opakováními jsem zátěž zvyšoval, dokud jsem jich nezvládl pouze pět. Vyšší počty opakování však měly své místo v tréninku gluteálů: roznožovaní na stroji – nejprve s oporou a pak ihned v předklonu – jsem z obou variant dělal nonstop po 20 opakování, tedy celkem 40. U dřepů hodně naširoko v částečném rozsahu pohybu nebylo výjimkou i 70 opakování v sérii. Ať už u těžkých vah, nebo u ´vypalovacích´ sérií jsem pokaždé dbal na perfektní techniku s cílem maximálně procítit cílovou oblast.

Pokud se týče jídla, důraz jsem kladl na přísun kvalitních bílkovin z kuřecího masa a ryb (tilapie, losos) v množství 1 kg denně. Na vrcholu letošní objemovky, kdy jsem vážil 118 kg, jsem denně přijímal kolem 600 gramů sacharidů, převážně z ovesných vloček a rýže. Po vstupu do přípravy, která – vzhledem k tomu, že jsem měl relativně málo tělesného tuku – je rozplánovaná na 10 týdnů, jsem sacharidy postupně stahoval s předpokládaným minimem v samotném závěru kolem 180 gramů.“

* Máš přehled o svých soupeřích? Koho pokládáš za největšího favorita?

„Ačkoli soupeře sleduji na internetu i sociálních sítí, zaměřuji se především sám na sebe, udržuji si chladnou hlavu a nepodléhám momentálním náladám. Za favorita Mr. Olympia 2016 považuji obhájce prvenství a pětinásobného šampiona Phil Heatha, jemuž však – v případě, že budou připraveni nadoraz a on ne – mohou šlapat na paty Dexter Jackson a Shawn Rhoden. Přijde-li v životní formě, považuji za černého koně soutěže Justina Comptona, jenž má všechny předpoklady stát se v budoucnu šampionem.“

Osladil
Lukáš Osladil na Europa Phoenix Pro 2015, odkud si prvenstvím vysloužil místenku do Las Vegas.


 

Osladil


Osladil


Anketa M&F: A. Mozoláni pred 212 Olympia 2016

Mr Olympia 2016 LOGOCez víkend 16.–17. septembra 2016 sa Andrej Mozoláni predstaví na súťažnom pódiu Orleans Areny v Las Vegas počas Olympia Weekendu 2016. Andrej bude bojovať o titul v profesionálnej kulturistike do 212 libier. Ešte predtým, ako odletel do Ameriky, sme mu položili niekoľko otázok.

S akými očakávaniami odchádzaš do Las Vegas?

„Olympia je pre mňa výzva a rešpekt. Chcem byť pripravený čo najlepšie, nesklamať svojich fanúšikov a chcem si to užiť.“

Zmenil si niečo v príprave v porovnaní s minulosťou?

„Nesúťažil som desať rokov a telo už reaguje inak, ako pred rokmi. Preto bola celá príprava nová, vyskúšal som nové postupy, ktoré sa mi aj osvedčili. Chcel som v prvom rade zistiť, či sa ešte dokážem pripraviť na súťaž ako profesionálny kulturista a návrat sa mi vydaril. Som rád, že budem štartovať na Olympii.“

Máš prehľad o svojich súperoch? Koho považuješ za najväčšieho favorita?

„Za najväčšieho favorita považujem jednoznačne Flexa Lewisa, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou získa ďalší titul v kategórii bodybuildingu do 212 libier (96 kg). Úroveň tejto kategórie sa zlepšila a konečné poradie závisí od načasovania formy pretekárov.“

Mozolani Andrej Mozoláni na Arctic Pro 2016. 


Mozolani 2


Mozolani


Anketa M&F: Adela Ondrejovičová pred Figure Olympia 2016 

|video: ERIK RÉDLI a BORIS BÁRDOŠ


Adela pred Olympiou


Jay Cutler & Flex Wheeler o Mr. Olympia 2016

Bývalí profesionáli IFBB, štvornásobný Mr. Olympia Jay Cutler (2006, 2007 a 2009, 20010) a Flex Wheeler (2 miesto v 1993, 1998 a 1999) odpovedajú na otázky, týkajúce sa súboja o titul Mr. Olympia 2016.


1. Kto môže ohroziť Phila Heatha na ceste k šiestemu titulu Mr. Olympia?

Jay: Phil je momentálne číslo jedna. Určite s ním treba počítať ako s favoritom. Ohroziť by ho mohli Dexter Jackson a Shawn Rhoden.

Flex: Na 100 percent pripravený Mamdouh „Big Ramy“ Elssbiay by určite bol vyrovnaným súperom pre Phila. Je tam viacero perspektívnych mladých borcov, ale ešte potrebujú čas, aby boli pripravení prevziať titul.

2. Čo hovoríte na návrat Kevina Levronea?

Jay: Určite bude zaujímavé vidieť Kevina znovu súťažiť. Dnes sú však pretekári mohutnejší, ako počas jeho éry. Navyše, má už 52 rokov a môže mať nedostatky v svalovej hmote nôh. 

Flex: Návrat Kevina Levronea oživí Olympiu, bez ohľadu na jeho umiestnenie. Ako poznám Kevina a jeho prístup k príprave, určite si svojím umiestnením a formou neurobí hanbu. Nebude to však ten Kevin z 90-tych rokov.

3. Čo hovoríte na nastupujúcu generáciu mladých borcov: Dallas McCarver, Justin Compton a Nathan DeAsha?

Jay: Sú to talentovaní pretekári a majú potenciál. Musia však ešte vyzrieť. Vybudovať si postavu, ktorá môže ašpirovať na titul Mr. Olympia trvá roky. Dnes pretekári vážia okolo 130 kg a skvalitniť také množstvo hmoty si vyžaduje čas. Nemyslím si, že sa niektorí z nich prebojuje do top 6.

Flex: Z mladších borcov by mohol prekvapiť William Bonac. Aj tak si však myslím, že ešte potrebujú čas, aby si mohli dovoliť bojovať o najvyššie priečky. Arnold síce vyhral Olympiu 22-ročný, ale bodybuilding sa odvtedy posunul, najmä čo sa týka svalových objemov.

 

 

Jay Cutler & Flex Wheeler o Mr. Olympia 2016 II.

V prvom videu bývalí profesionáli IFBB Jay Cutler a Flex Wheeler odpovedali na otázky týkajúce sa adeptov na víťazstvo na Mr. Olympia 2016 (16. - 17. 9. v Las Vegas) a návratu Kevina Levroneho. Druhý diel sa začína debatou o tom, či by na sto percent pripravený Big Ramy mohol vyhrať titul.


Jay: Ak by Big Ramy prišiel naozaj pripravený na 100 percent, mal vy vysoké šance na úspech. Čo sa týka množstva svalovej hmoty, je na tom lepšie ako ostatní pretekári, vrátane Phila Heatha.

Flex: Big Ramy sa zlepšuje z roka na rok a raz by mohol získať titul Mr. Olympia. Určite by bolo zaujímavé vidieť Ramyho v top forme, ako siaha na sošku Sandowa. Bolo by to ako sledovať Usaina Bolta pri behu.

Myslíte si, že by Flex Lewis mohol v budúcnosti prejsť z kategórie do 212 libier do open bodybuildingu?

Jay: Nemyslím si, že by Flex mohol pri svojej výške (meria len 166 cm) súperiť s pretekármi v open kategórii. Flex sa chystá získať svoj piaty titul v kategórii do 212 libier (96 kg), kde dominuje. Jeho nižšia postava by mohla byť určitým spôsobom hendikep, pretože ak by na ňu nabral ďalšiu hmotu, nevyzeralo by to dobre.

Flex: Aj keby prišiel perfektne pripravený, stále bude v nevýhode oproti vyšším pretekárom, ktorí na sebe môžu niesť o 15-20 kg hmoty v rovnakej kvalite a pri udržaní si rovnakých proporcii. Preto si myslím, že nad prechodom do open kategórie neuvažuje.

Máte svojho "čierneho koňa", ktorý by mohol preniknúť do top 6 alebo do top 10?

Jay: Josh Lenartowicz bol tretí na Arnold Classic v marci 2016. V top 6 by mohol byť aj Cedric McMillan. Z minuloročnej top 6 toho roku chýbajú Branch Warren a Dennis Wolf. Jedno z tých miest by mohol obsadiť aj Roelly Winklaar, ak príde v dobrej forme, prípadne Nathan DeAsha alebo ďalší mladí borci.

Flex: Za najväčší úspech sa považuje len víťazstvo, čo si uvedomujú všetci borci ašpirujúci na top 6. Či ste druhý alebo desiaty na svete, to v tej chvíli nerozhoduje.

Ak sa Phil Heath tento rok vyrovná počtom titulov (6) Dorianovi Yatesovi, koho z nich budete považovať za presvedčivejšieho víťaza?

Jay: Vyrastal som v ére Doriana Yatesa a myslím si, že ako víťaz bol dominantnejšou osobnosťou. Jeho postava bola iná, väčšia ako borci pred ním, čím určitým spôsobom posunul hranice.

Dorianovi pomáha aj povesť o jeho legendárnych tréningoch s maximálnou intenzitou. Bol to kulturista telom a dušou, ktorý len trénoval, jedol a spal. Po súťaži sa vrátil do Anglicka a počas roku ste o ňom prakticky nepočuli. Phil je v tomto smere otvorenejší, viac cestuje po svete a komunikuje s ľuďmi.

Flex: Vedú sa spory o tom, či si Dorian zaslúžil vyhrať všetky svoje tituly (napríklad v roku 1997 zvíťazil aj napriek takmer úplne odrhnutému tricepsu). Tiež si myslím, že Dorian bol dominantnejší. Porazil borcov, ktorí sú stále považovaní za najlepších bodybuilderov modernej éry (Kevin Levrone, Chris Cormier, Shawn Ray).

  

 

 
 

Kevin Levrone o návrate na Mr. Olympia!

|text: ERIK RÉDLI |foto z archívu: CHRIS LUND

Levrone 2 Olympia 2016

Presne o dva týždne odo dnes už bude všetko jasné – dovtedy experti i fanúšikovia extrémneho bodybuildingu po celom svete vzrušene debatujú o senzačnom comebacku veterána Kevina Levroneho na súťažné pódium. Má sa uskutočniť na Mr. Olympia 2016 v Las Vegas (16. – 17. 9.) – 13 rokov od jeho posledného štartu (6. miesto v roku 2003) na súťažných pódiách! Od organizátorov Olympia Weekendu dostal Kevin osobitné pozvanie a doposiaľ všetko nasvedčuje tomu, že to myslí vážne! Vo svojich 52 rokoch chce tak Kevin konkurovať omnoho mladším borcom. (Najmladší z nich, Cody Montgomery, ročník 1994 je o až o tri desaťročia mladší!)

V programe The Last Rep (Posledné opakovanie) serveru Ironmaglabs s bývalým profesionálom IFBB a moderátorom Bobom Chicerillom Kevin odpovedal na sériu otázok o svojom návrate a životnej filozofii. Z videa vyberáme:

Bob: Zostávajú dva týždne do show. Svoj návrat si ohlásil v máji. Ako si strávil uplynulé mesiace?

Kevin: Bolo to rušné obdobie. Väčšinu leta som strávil v posilňovni alebo prípravou na tréning.

Bob: Ako sa momentálne cítiš?

Kevin: Niekedy si hovorím, že na čo si sa to vlastne dal... V mojom veku už regenerácia prebieha pomalšie a dosť to cítim. Niekedy sa budím v noci na bolesť svalov a potom sa snažím dohnať spánok cez deň.

Ráno robím nalačno 45 minút kardia, potom beriem syna do školy a zamierim do gymu. Vždy som trénoval tvrdo a preto som väčšinou verný činkám. Vo fitnesscentre, kam chodím, však majú veľa moderného vybavenia, ktoré tiež využívam.

Bob: Vybavenie sa pomenilo, ale základné veci fungujú stále. Čo sa však vyvíja je nastavenie mysle. V čom je tvoj prístup iný, ako povedzme pred 20-timi rokmi.

Kevin: Nič s nezmenilo. V živote dosiahneš stav, odkedy je všetko to isté. Vrátiš sa k tej istej rutine, robíš tie isté cviky, ješ rybie filé. Zvykneš si rýchlo, pretože toto je to, čo ťa napĺňa.

Tak trochu sa svojím návratom pokúšam o malý zázrak a som si vedomý, že veľa ľudí o mne pochybuje. Snažím sa nabrať vnútornú silu, ktorá mi pomáha prekonať negatívne myšlienky. Ak sa príliš otvoríš kritike, stávaš sa zraniteľným. Ak však veríš v úspech, môžeš dosiahnuť takmer všetko v živote.

Bob: Od svojho odchodu v roku 2003 si skúšal rôzne veci: rocková kapela, film, podnikanie… Stále si však držíš dobrú formu. Dá sa vstúpiť dvakrát do tej istej rieky?

Kevin: Sú to príjemné spomienky! Ráno mám síce niekedy problémy dosiahnuť si na chrbát, kvôli svalovej horúčke, ale zvykám si. Najväčší problém mi spôsobuje spánok. V takmer každej polohe ma bolí nejaká svalová partia.

Bob: Budeš štartovať len na Mr. Olympia alebo sa chystáš aj na ďalšie súťaže?

Kevin: Mám nejaké ponuky. Stále je to otvorené, momentálne sa s tým nezaoberám. Určite by však bola škoda nezúžitkovať formu....

Za mojich čias zdvihol latku bodybuildingu Dorian Yates. Chlapík zo zamračeného Anglicka, trénujúci v studenej pivnici, ktorého sme poznali z čierno-bielych fotiek. Predstavoval trend hardcore bodybuildingu – chlapov, ktorý sa pripravovali na boj. O to isté sa snažím aj ja.

Po odchode zo súťažného bodybuildingu sa čosi z môjho života stratilo. Keď niečomu venujete toľko času, stane sa to súčasťou vášho života, súčasťou vás. Veľa som cestoval a venoval sa obchodným aktivitám. Stretol som ľudí, ktorí ma spoznávali a žiadali o rady. Uvedomil som si, že som pre tento šport niečo urobil a chcem v tom pokračovať. Snažím sa ísť ľuďom príkladom a ukázať im, že aj po päťdesiatke môže byť človek v dobrej forme.

Bob: Predstav si, že ťa vyvolali na prvé porovnávanie na Mr. Olympia 2016. Čo tipuješ, ktorí štyria pretekári tam budú okrem teba?

Kevin: Dexter Jackson, Phil Heath, Shawn Rhoden a Big Ramy. Je tam aj pár ďalších talentovaných borcov, ale väčšinou sú to mladší pretekári, ktorí ešte musia dozrieť.

Kevin: Bob, a čo si myslel ty, keď si prvý raz počul o mojom návrate?

Bob: Vždy som vedel, že zo všetkých borcov z 90-tych rokov má najväčšiu šancu vrátiť sa práve Kevin!

Levrone 1 Olympia 2016


Levrone Olympia 1


levrone Olympia 2016 4


 

Tradičný exkluzívny servis pred Mr. Olympia 2016 prináša aktuálne tohtoročné 9. číslo printového magazínu MUSCLE&FITNESS! 

Aktuality okolo Olympia Weekendu 2016 sledujte denne na našich webstránkach. Repoortéri MUSCLE&FITNESS budú opäť priamo v dejisku súťaží v Las Vegas!

 


 

Kdo nastoupí na Olympia Weekendu 2016 v Las Vegas?

Mr Olympia 2016 LOGO      ifbb pro


olympia 2016 competitor lis


2016 open Olympia


2016 212 Olympia


2016 Olympia ClPh


2016 Olympia men physique


2016 Women physique


2016 Fitness Olympia


2016 Figure Olympia


2016 bikini Olympia list