PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

Špičkoví strongmani v piatok v Žiline!

|text: PAVOL GUGA

Strongman Zilina


Po roku sa v Žiline na Hlinkovom námestí opäť stretnú najsilnejší muži slovanských zemí! Pohár Slovanov 2016, jedinečná akcia organizovaná Slovenskou asociáciou silných mužov, sa koná v piatok 5. augusta od 14. hodiny.

Vďaka podpore primátora mesta Igora Chomu a referenta športu Petra Zánického sa tak i toto leto v Žiline zídu najsilnejší predstavitelia slovanských národov. Prídu majstri svojich krajín – Róbert Cyrwus z Poľska, Konstantin Iljin z Ukrajiny, Volodymyr Cifra z Bieloruska, Jiří Vytiska z Českej republiky, Dušan Popovič z Chorvátska, Nemanja Tasič zo Srbska, účasť potvrdili zástupcovia Ruska, Macedónska, Bulharska i Čiernej Hory.

Zo Slovenska nastúpi trio Igor PetríkPeter RekeneiBraňo Golier. Práve trojnásobný držiteľ titulu Najsilnejší Slovák a aktuálny domáci šampión Igor Petrík patrí k ašpirantom na prvenstvo. Jeho túžba zvíťaziť bude akiste o to silnejšia, že triumf na tomto prestížnom podujatí mu zatiaľ chýba. Nováčik Peter Rekenei sa postupne „oťukáva“ medzi profíkmi, čoho dôkazom je jeho štvrté miesto na nedávnom Európskom pohári na Štrbskom plese. Domáca legenda tohto športu Branislav Golier skončil v Žiline vlani druhý. Ak by tohto roku predviedol obdobnú výkonnosť, bolo by to skvelé pokračovanie jeho dlhej a úspešnej súťažnej kariéry.

Aké disciplíny na silákov čakajú? Na úvod dvíhanie 100-kilovej jednoručky nad hlavu (premiestnenie súpažne, nad hlavu už len jednou pažou), mŕtve ťahy so zadnou nápravou automobilu, priťahovanie kamióna, nosenie páru kufrov (postupne 120 a 150 kg) a prehadzovanie 150-kilovej gule ponad horizontálnu priečku.

Pohár Slovanov mal doteraz zakaždým iného víťaza a keďže na aktuálnej súpiske nefiguruje žiaden z minulých šampiónov, tradícia sa nenaruší ani tohto roku. Kto sa stane víťazom aktuálneho ročníka? O tom sa rozhodne v piatok 5. 8. od 14.00 na Hlinkovom námestí v Žiline!

Priebeh vlaňajšieho ročníka (víťaz Janusz Kulaga z Poľska) atraktívneho podujatia približuje nasledujúci videozáznam.