PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

Prohormóny – čo by ste mali o nich vedieť?

PR

Prohormóny predstavujú syntetické látky, ktoré sú špeciálne vytvorené pre zlepšenie výkonnosti organizmu, a tak sa od svojho vzniku stali bodom záujmu veľkého množstva profesionálnych aj amatérskych športovcov. Ich pozitívne účinky na zvýšenie výkonnosti, sily a svalovej hmoty oslovili tisíce užívateľov po celom svete a na americkom trhu zaujali pevné miesto. Prečo je to tak? Z jednoduchých dôvodov. Suplementy boli pre niektorých športovcov príliš „slabé“, na druhej strane anabolické steroidy predstavovali a predstavujú priveľké riziko poškodenia zdravia.

Kto stojí za ich zrodom?

Prvé zaznamenané použite prohormónov vo svete športu sa datuje do roku 1996, kedy americký chemik Patrick Arnold vyvinul komerčnú, životaschopnú formu prohormónu – androstenediónu. Doktor Arnold je americký chemik, známy najmä v oblasti zvyšovania účinnosti športových výživových doplnkov. Jeho meno je spojené s prohormónom androstenediónom (alebo tiež ANDRO). Neskôr stál pri zrode ďalších účinných látok: 4-AD, 1-AD. Práve 1-AD je považovaný za jeden z najúčinnejších prohormónov na svete. Dnes je Patrick vo vedeckom tíme firmy E-pharm a produkty Prototype nutrition predstavujú hnaciu silu číslo jedna vývinu potravinových doplnkov v USA.

Dr Patrik Arnold
Dr. Patrick Arnold


Patrick Arnold pochádza z Connecticutu. Na vysokej škole študoval chémiu a popri tom sa zaujímal o kulturistiku. V 90. rokoch pracoval v chemickej firme a veľmi podrobne začal skúmať chémiu športovej výživy so zameraním na bodybuilding. Neskôr vytvoril vlastnú firmu s cieľom vyvíjať inovatívne športové suplementy.

Prohormónová kauza Mark McGwireho

Mark McGwire je dnes už bývalý profesionálny hráč basebalu. Do povedomia všetkých športových fanúšikov, trénerov a historikov sa dostal ako rekordér v počte home runov (nechytateľný odpal loptičky) v 90. rokoch. Neskôr sa zistilo, že za jeho fantastickou formou a výkonmi je ukrytý prohormón – androstenedión. V sezóne 1997/1998 dosiahol fantastický počet home runov – 70. Odkrytie jeho tajomstva vyvolalo v svete vrcholového športu obrovský rozruch.

Mark McGwire
Mark McGwire


V tom období bol androstenedión legálnym doplnkom výživy, bežne dostupný na pultoch predajní a vo fitkách. Neskôr s stal predmetom množstva debát dopingových a športových komisárov.

Čo sú prohormóny?

Prohormóny sú stavebnými kameňmi, ktoré môže vaše telo využiť na vytvorenie anabolických steroidov. Po užití sú prohormóny (ďalej len PH) filtrované v pečeni, kde ich pečeňové enzýmy menia na steroidy. Je to skvelý spôsob ako budovať svalovú hmotu rýchlo, bezpečne a regulovaným spôsobom. Aj keď slovo steroid je dnes spájané s dopingovými látkami, steroidy vytvorené vďaka PH nie sú nelegálne, pretože sú to prírodné steroidy vytvorené v tele. Dôvod, prečo sú PH bezpečnejšie ako steroidy je, že steroidy môžete užívať v neobmedzenom množstve. Keď to však preženiete, máte problém. Steroidy vytvorené prirodzenou formou sú vyprodukované v obmedzenom množstve a telo ich bude vytvárať len toľko, aby mu to neublížilo.

Ďalším významným rozdielom medzi PH a anabolickými steroidmi je ten, že PH sú vytvorené pre športovcov, kulturistov a pre všetkých tých, ktorí chcú budovať svalovú hmotu v krátkom čase. PH predstavujú bezpečný spôsob ako dosiahnuť postavu snov.

PH za účelom pomoci športovcom sa rozšírili v USA začiatkom 90. rokov. Najlepšie produkty dnes pochádzajú z USA a z Veľkej Británie. Ich výskumu a následnému vývinu sa venovalo množstvo športových laboratórií. Využite PH je skutočne rozmanité. Sú určené k užívaniu v samostatných cykloch v kombinácii s bežnými suplementmi. Rovnako sú vhodné pre ľudí, ktorí dosiahli vrchol svojich možností, ich progres stagnuje, ale nechcú siahnuť po anabolických steroidoch. Môžu byť využívané v preklenovacom období medzi jednotlivými steroidovými kúrami, kedy napomáhajú udržať nadobudnutú svalovú hmotu a silu.

Účinky prohormónov na rast svalovej hmoty a zlepšenie športovej výkonnosti.

ph pr tabletky


Prohormóny tvoria samostatnú kategóriu doplnkov výživy. Sú efektívnejšie a silnejšie než klasické doplnky výživy. Atraktivita a popularita prohormónov je najvyššia v USA. Ich vplyv je pozorovateľný najmä na raste svalovej hmoty, zvyšovaní sily, zlepšení svalovej tvrdosti a definície. Zaujímavá je tiež schopnosť skrátiť dobu potrebnú na regeneráciu. Nie sú však vhodné pre deti a mladistvých do 18 rokov. Podľa dostupných informácií, je najefektívnejšie užívať ich v cykloch trvajúcich maximálnu dobu 4 – 8 týždňov. Toto obdobie by malo byť prerušené minimálne štyri týždne trvajúcou prestávkou v užívaní, kedy je potrebné nasadiť PCT (Post Cycle Therapy). Samotné prohormóny však nie sú všetko. V dostupnej literatúre odborníci píšu, že ich účinky sa zvyšujú kvalitným tréningom, regeneráciou, rovnako tak dostatočným suplementačným režimom v podobe bielkovinových preparátov, aminokyselín alebo kreatínu. Výsledky užívania prohormónov sú rozdielne a to v závislosti od mnohých okolností. V priemere sa však jedná o prírastok na hmotnosti od 2 – 10 kg za jeden cyklus pri súčasnom znížení množstva telesného tuku, zlepšení svalovej hustoty a tréningového prekrvenia svalov.