PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

Kobylarz šampiónom Nestville Strongman 2016

|text: PAVOL GUGA

V Nestville parku v obci Hniezdne pri Starej Ľubovni sa v sobotu 2. 7. konalo prestížne zápolenie silných mužov Nestville World Cup 2016. Súperenie deviatky pozvaných silákov – v nejednom prípade náležiacich do širšej svetovej špičky – bolo už tradične súčasťou podujatia Nestville Open Fest 2016 v areáli najmodernejšieho liehovaru na Slovensku, vyrábajúceho prvú tuzemskú whisky.

Hniezdne strongmen


sasimNa štartovej listine svetového pohára figurovali známe mená: účastník World´s Strongest Man Ákos Nagy z Maďarska, skúsený Poliak Rafal Kobylarz, Ivan Hryhorovskyj z Ukrajiny, Volodymyr Cifra z Bieloruska, Juhoafričan Marc Van Der Haer, Chamza Primov z Uzbekistanu a Sergio Mendoza z Brazílie, ktorý na súpiske na poslednú chvíľu nahradil svojho krajana Marcosa Ferarriho. Z domácich borcov nastúpili trojnásobný najsilnejší Slovák Igor Petrík a nováčik v profi lige Peter Rekenei. Regulárnosť podujatia mali na starosť Branislav Golier a Pavol Guga, moderovania sa ujal viceprezident SASIM Milan Gabrhel, na správnosť výsledkov dohliadala Majka Golierová.

Úvod tradične patril tlakovej disciplíne. Klada, vážiaca 140 kg, mala neštandardne veľký priemer, čo najmä borcom s kratšími rukami značne komplikovalo premiestnenie. Trojica pretekárov nedokázala spraviť ani jeden platný zdvih, naopak Rafal Kobylarz ich bez väčších problémov nasúkal sedem a zvíťazil.

Po menšej prietrži mračien prišla na rad druhá disciplína – farmárska chôdza s párom 165-kilových kufrov na vzdialenosť dvadsať metrov. Vlhké rúčky dali úchopu poriadne zabrať. Neplatilo to ale pre Volodymyra Cifru, ktorý prešiel danú vzdialenosť za bezkonkurenčných 14,82 sekundy.

I nasledujúca disciplína – superyoke čiže jarmo – mala charakter prenášania ťažkého bremena na stanovenú vzdialenosť, ibaže tentoraz spočívala záťaž na pleciach. Organizačný tím vybral spomedzi hojného počtu divákov štyri asistentky, ktoré sa usadili na konštrukciu jarma. Tento netradičný koncept disciplíny je príjemným spestrením na siláckych podujatiach a v Hniezdnom sme ho mohli vidieť vďaka Petrovi Rekeneiovi, ktorý poskytol vlastné, takto upravené, náčinie. (Rekenei nielen súťažil, ale podieľal sa i na organizácii podujatia.) Už druhú víťaznú disciplínu si pripísal Kobylarz, ktorý tak dokazuje, že Poľsko je nevyčerpateľnou liahňou kvalitných pretekárov. (Vlani v Hniezdnom zvíťazil jeho krajan Mateusz Baron.)

Predposledným testom sily boli mŕtve ťahy s automobilom, ktoré zapožičala Spoločnosť Auto Forever. Pracovná záťaž činila cca 350 kg a dvaja borci nezvládli ani jeden zdvih. Už tretie víťazstvo v disciplíne si pripísal Kobylarz, ktorý zvládol auto dvihnúť deväťkrát.

Pred záverečnou skúškou, ktorou bolo ťahanie kamióna, si tak poľský pretekár vytvoril dostatočný náskok na čele poradia. Podstatne vyrovnanejší bol teda až súboj o druhú priečku medzi Ákosom Nagyom a Igorom Petríkom.

Štvrtým prvenstvom v disciplíne si napokon celkové víťazstvo poistil Rafal Kobylarz, ktorý predviedol jeden zo svojich vôbec najlepších výkonov. Od svojej prvej tohtoročnej súťaže, ktorú absolvoval v apríli Černoviciach na Ukrajine, predviedol obrovský výkonnostný progres.

Druhé miesto v celkovom poradí si vybojoval maďarský borec Ákos Nagy, keď o jediný bod prekonal domáceho Igor Petríka. Obaja zvádzali vyrovnaný duel až do poslednej disciplíny a v závese za suverénnym Kobylarzom sa postarali o napätie i dynamiku zápolenia.

Výsledky: 1. Rafal Kobylarz (Poľ.) 44 bodov, 2. Ákos Nagy (Maď.) 33,5, 3. Igor Petrík (SR), 32,5, 4. Volodymyr Cifra (Biel.) 27, 5. Chamza Primov (Uz.) 21,5, 6. Ivan Hryhorovskyj (Ukr.) 17,5, 7. Marc Van der Haer (J. Afr.) 15,5, 8. Sergio Mendoza (Br.) 14, 9. Peter Rekenei (SR) 10,5.

 

Atmosféru atraktívneho podujatia približuje aj toto video.


Hniezdne - top 3
Medailové trio (zľava): 3. Igor Petrík, 1. Rafal Kobylarz, 2. Ákos Nagy.


Hniezdne yoke