PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

V Bystrici najsilnejší debutant Štefaňák!

|text: PAVOL GUGA |foto: MATEJ KAPUSTA

sasimV piatok 17. júna sa na námestí SNP v Banskej Bystrici konalo tretie kolo Slovenského pohára silných mužov 2016. Podujatie pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska a s podporou mesta prilákalo množstvo zvedavých divákov. Sprievodného slova sa ujal Milan Gabrhel, viceprezident Slovenskej asociácie silných mužov a prezident Stredoeurópskeho pohára silákov. Nad regulárnosťou zápolenia bdeli šesťnásobný držiteľ titulu najsilnejší Slovák Branislav Golier a medzinárodný rozhodca Pavol Guga. Podujatie zastrešil výrobca doplnkov výživy AONE Nutrition, ktorý pre silákov pripravil množstvo atraktívnych cien. Na štart sa postavilo 15 borcov, ktorí bojovali o víťazstvo v piatich náročných disciplínach.

bb


V úvodnom teste sily pliec a tricepsov bolo za úlohu dostať zo zeme nad hlavu do vystretých rúk 115-kilovú kladu. S ľahkosťou piestového zdviháka nasúkal osem platných pokusov 160-kilový obor Milan Šuľan, víťaz úvodného kola tejto siláckej ligy. Druhé miesto si na úvod pripísal dlhoročný pretekár Slovenského pohára Martin Dulai (5), o tretiu priečku sa podelili Ľubomír Griglák a Tomáš Piros, ktorí zvládli po tri zdvihy.

To, že strongman nie je len o statickej sile, ale aj o dynamike a rýchlosti, sa potvrdilo v nasledujúcej disciplíne. Borci mali najskôr preniesť pivný sud tam i späť na vzdialenosť 15 metrov – a to isté ich čakalo aj so 100-kilovým vrecom. Podmienkou bolo, aby obe bremená v cieli kontrolovane postavili zem, nie odhodili. Na toto pravidlo doplatil Piros, ktorý vrece odhodil, pričom opravou prišiel o cenné sekundy. Najrýchlejšie nohy mal v druhom teste nováčik Maroš Štefaňák z Popradu, ktorého – spoločne s ďalšími perspektívnymi pretekármi – pripravuje profík Peter Rekenei. Mimochodom, zdá sa, že v poslednom čase práve Poprad prevzal po Trenčíne štatút liahne silných mužov.

Ako ďalšia v poradí nasledovala previerka sily úchopu a nôh. Úlohou pretekárov bolo po dráhe 15 metrov odniesť v náručí 160-kilový „erb“, naložiť ho do oceľových saní a po rovnakej trase ich dotiahnuť do cieľa. Už druhé víťazstvo v disciplíne zaznamenal Štefaňák pred Griglákom a Pavlom Horňákom.

Predposlednou skúškou bolo prevracanie 400-kilovej pneumatiky, s ktorou bolo v časovom limite jednej minúty potrebné predviesť štyri otočenia. Hattrick prvenstiev v disciplínach si pripísal Štefaňák, ktorý sa postupne dral do čela priebežného poradia. Za ním skončil Šuľan pred Griglákom.

Záver zápolenia patril mŕtvym ťahom s osobným automobilom Opel Corsa, ktorý na podujatie zapožičal najväčší predajca automobilov na Slovensku, FINAL-CD Banská Bystrica. Tentoraz triumfoval ďalší Popradčan Griglák (11) pred Šuľanom (10) a Michalom Dzivjakom (9), takisto z Popradu.

Po zrátaní bodov vzišiel víťaz tretieho kola Slovenského pohára silných mužov. Stal sa ním nováčik Maroš Štefaňák, ktorý triumfoval v troch z piatich disciplín a zaznamenal tak senzačný súťažný debut!

Druhé miesto si vybojoval Ľubomír Griglák, ktorý postupne eliminuje nedostatky vo výkonnosti a možno očakávať, že do budúcna i on dosiahne na prvenstvo v niektorom z kôl domácej siláckej ligy. Tretí skončil Milan Šuľan, ktorý od úvodu sezóny zbiera medailové umiestnenia a pripisuje si tak cenné body do konečného hodnotenia Slovenského pohára 2016.

Výsledky: 1. Maroš Štefaňák 65 bodov, 2. Ľubomír Griglák 56, 3. Milan Šuľan 54,5, 4. Martin Šulej 50, 5. Martin Dulai 48, 6. Michal Dzivjak 46, 7. Peter Supák 40, 8. Tomáš Piros 37, 9. Pavol Horňák 34, 10. Peter Očovay 29, 11. Denis Hanák 28, 12. Michal Póša 25,5, 13. Dávid Nagy (odstúpil po druhej disciplíne) 24, 14. Michal Gunda 17, 15. Tomáš Jurkovič 5.

 

mŕtve ťahy s autom
Mŕtve ťahy: Peter Supák (vľavo) a Tomáš Piros.


 

Šulan pneumatika
Milan Šuľan (prevracanie pneumatiky).


 

13495550 1071994492854971 1647942385481277549 o
Michal Dzivjak (prevracanie pneumatiky).


Silaci BB