PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

Fit Monster 2016 v Brne: Vyše 250 štartujúcich!

|text a foto: ERIK RÉDLI

Cez víkend 28.–30. mája sa v Brne konala súťaž v crossfite Fit Monster 2016. Predstavili sa pretekári v kategórii open mužov a žien, určenej pre amatérskych nadšencov crossfitu. Rovnaké súťažné workouty, len s náročnejšími podmienkami čakali aj na kategórie elite, pre skúsenejších pretekárov; a masters, pre športovcov nad 35 rokov.

Sobota: Test kondície a gymnastických zručností

FITM Elite WOD1 Wociech LasPrvé štyri súťažné workouty boli oznámené deň vopred a v sobotu ráno pri registrácii už každý vedel, čo ho čaká a kedy štartuje. Informácie ohľadom štandardov a povolených spôsobov vykonania cvikov poskytol hlavný rozhodca počas briefingu pretekárov. Organizátori sa snažili zvyšovať úroveň pretekov aj tým, že prísne dbali na štandardy vykonávania cvikov, najmä v kategórii elite.

Prvý workout mal za úlohu preveriť kondíciu pretekárov. Čakali ich štyri kola kombinácie 15 kalórii na veslárskom trenažéri a 15 zhybov na hrazde. Časový limit bol 8 minút. Okrem kondície si treba aj dobre rozložiť sily, pretože 15 zhybov je predsa len dosť a chrbát dostane zabrať aj na vesle. Kategórie masters a elite veslovali 20 kalórií a namiesto klasických zhybov robili 20 tzv. chest to bar zhybov – hruď sa musí dotknúť hrazdy.

Krátke video z prvého workoutu kategórie elite nájdete na Instagrame MUSCLE&FITNESS.

Druhý workout pre open bol tzv. rebrík z thrusterov (kombinácia čelného drepu a výrazu činky nad hlavu). Váha na činke postupne narastala po 5 kg – od 30 až po 75 kg – a počty opakovaní klesali od 10 dole. Na každú sériu mali borci jednu minútu, čiže okrem sily rozhodovala aj kondícia. S poslednou 75 kg vážiacou činkou musel pretekár urobiť maximálny počet opakovaní.

FITM Elite women ladderVzpieračsý rebrík v elite žien. Na snímke víťazka Soňa Karásková.

FITM Open WOD 3 HS walkEliťáci a muži masters mali pred sebou to isté, len váhy boli vyššie – končilo sa na 110 kg. Zmena váhy na činke umožňuje jednoducho meniť obťažnosť workoutu. Ženy v kategórii open a masters končili na 60 kg, ženy v elite na 70 kg. Slušný výkon je už 14 opakovaní na 75 kg, kam sa dostalo niekoľko mužov z open. Rovnaký počet so 110-kilovou činkou už zodpovedá nadpriemerným silovým schopnostiam.

Cez obed zaradili organizátori súťaž detí. Jej cieľom bolo šíriť medzi deťmi aktivity, ktoré rozvíjajú prirodzené pohybové schopnosti. Práve tie dnes v telesnej výchove a vo voľnočasových aktivitách chýbajú. Deti si vyskúšali prekážkovú dráhu a šplh na lane.

Gymnastické zručnosti súťažiacich preveril workout 3. Čakalo ich 5 kôl, pozostávajúcich z 10 angličákov ponad os činky, 5 metrov chôdze po rukách a zostupne 5-4-3-2-1 kľukov v stojke na rukách. Veľa borcov v open aj z vyšších priečok priebežného poradia malo problémy s chôdzou a niektorí strávili značnú časť workoutu neúspešnými pokusmi. Nikto to však nevzdal bez boja a niektorí prešli svoje prvé metre po rukách v živote priamo počas workoutu. Aj to veľa napovie o mentalite crossfiťákov, ktorí namiesto výhovoriek hľadajú cesty na dosiahnutie cieľa.

Po prvých troch kolách sa počet súťažiacich vo všetkých kategóriách redukoval. Do štvrtého kola v nedeľu ráno postupovalo 56 najlepších mužov a 42 žien v kategórii open a 42 mužov z elite. V masters a elite žien postupovali všetci pretekári, keďže ich počty neboli vysoké. V noci v Brne husto pršalo, no v nedeľu ráno už svietilo slnko a tak organizátori nemuseli zaradiť alternatívne disciplíny pod strechou velodrómu.

Nedeľa: Čas na tažký kettlebell, vzpieranie a muscle-upy

Vo štvrtom workoute mali súťažiaci za úlohu odbehnúť 800 metrov na dráhe a potom postupne odcvičiť 40 wallballov (drep a hod medicinbalom na terč), 30 trhov s 20-kilovým kettlebellom, 20 drepov s 50 kg vážiacou činkou nad hlavou a 10 angličákov ponad os činky. Časový limit bol 10 min. Rovnaká zostava čakala aj na elite a masters, len váhy kettlebellu (28 kg) a činky (70 kg) boli ťažšie a angličáky robili hlavou k činke.

FITM trh kettlebell elite

FITM women climbWorkouty mali okrem fyzickej zdatnosti preveriť aj mentálnu odolnosť pretekárov. „Tento rok sme latku nastavili vyššie, ako minulý, aby sme zvýšili kvalitu súťaže,” povedal Adam Ohřál, jeden z organizátorov. Veľa borcov malo problém dokončiť workouty v limite, čo pôsobí demotivujúco. Napríklad vo workoute č. 4 elite niektoré ženy končili na kettlebelloch (20 kg) a na drepy s osou nad hlavou (35 kg) sa dostalo len 6 pretekárok, aj keď organizátori znížili hmotnosť činky z pôvodne plánovaných 45 kg.

Po 4. kole nasledovala ďalšia redukcia poradia na 28 najlepších v každej kategórii, okrem masters a elite žien.

Piaty workout bol zložitý, čo sa týka usporiadania cvikov. V prvom kole sa išlo 16 premiestnení činky na hrudník, 3 zhyby s dotykom hrude, 3-krát šplh na lano a znovu chest-to-bary. V druhom kole to isté, ale počty opakovaní klesli na 14, 2, 4, 2 a v treťom 12, 1, 2, 1. Elite muži mali na činke 70 kg, namiesto zhybov robili muscle-upy a na lano museli šplhať bez pomoci nôh.

Počty opakovaní sa znižovali, ale únava narastala. Niektoré ženy v open zvládli lano na 2 poriadne zábery, iným to zabralo viac času a ubralo sily do ďalších cvikov. Aj silovo lepšie disponovaní pretekári mali problémy s druhou a treťou sériou premiestnení, po absolvovaní hrazdy a lana.

Väčšina elite mužov potvrdila lepšie skúsenosti, čo sa prejavilo aj na prístupe k workoutu. Pri premiestnení využívali od začiatku techniku drop and go, kedy hneď po premiestnení púšťajú činku na zem a neunavujú predlaktia zbytočným držaním osy.

Vo finále sa v každej kategórii predstavilo 10 najlepších pretekárov z celkového poradia. Organizátori pre nich pripravili aj technicky najnáročnejšie prvky crossfitu, napríklad trh s veľkou činkou do drepu a muscle-upy na kruhoch (na hrazde pre open). O umiestnení rozhodovalo celkové poradie a preto mohlo rozhodnúť každé jedno opakovanie.