PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

BLOG
Odoslať e-mailomVytlačiť

banner_blog_zlatka_copy.jpg

 

Ide sa do lesa...

2. 7. 2015

Viete, čo ma vie totálne vytočiť? Pohľad na deti, ktoré trávia víkendy v detských kútikoch obchodných centier. Detičky lozia po plastových kameňoch pod plastovými stromami a pomocou plastových mostov prekonávajú nebesky modrý potok, plný farebných rybičiek, namaľovaných priamo na dlažbe obchoďáku. V kaviarni vedľa detského kútika rodičia zabíjajú čas, z reproduktorov sa na nich valí oblbujúca hudba a nad hlavami sa im hojdá čudná reklama: Máš depresiu? Kúp si kabelku...

Nechcete mať depresiu? Zabaľte si batohy, zoberte decká a vyrazte do prírody!

Ide sa do lesa...


„Ide sa do lesa, jahôdky, traste sa! Je vás tu plný les, chceme vás všetky zjesť.“ Toto bola pred mnohými rokmi obľúbená výletná básnička našej malej dcéry. Aj keď jahôdky možno na výlete nenájdete, nemusíte ľutovať, pretože príroda ponúka oveľa viac lákavých možností.

Staršie deti často v niekoľkohodinovom šliapaní vidia výzvu. V tom prípade sa s nimi pokojne vyberte na poldennú či celodennú túru. Učte ich orientácii podľa mapy, GPS a turistických značiek a nechajte ich, aby vás viedli do cieľa, ktorý si vopred vytýčite.

Menšie deťúrence chôdza rýchlo omrzí, preto sa snažte zaujať ich pozornosť ukazovaním zaujímavostí (kvietky, chrobáčiky, hniezdo vtáčikov...). Potom si nájdite peknú lúku a rozložte si na nej svoju základňu. Ak neďaleko tečie potok, je to iba plus. Zábava sa môže začať...

Futbal, bedminton, lietajúci tanier, naháňačka, lozenie po stromoch, to sú tie najbežnejšie hry, ktorými môžete zabaviť svoje ratolesti. Keďže deti sú zväčša tvory súťaživé, zorganizujte im preteky. Šprint na krátku trať, cik-cak beh, štafeta v prenášaní kamienkov (vytvoríte menšiu kopu kamienkov a po jednom ich dieťa bude čo najrýchlejšie prenášať o 5–10 metrov ďalej, druhé dieťa ich potom rovnakým spôsobom vracia späť), beh s pingpongovou loptičkou na lyžičke či súťaž v hádzaní malej lopty alebo šišiek na cieľ, to je niečo, čo doma nezažijú. Príroda však poskytuje aj veľa ďalších možností a je len na vás, ako ich dokážete využiť.

malí botanici
Malí botanici


Keď sú už decká dostatočne vybláznené, tie najmenšie budú pravdepodobne na deke v tieni stromov snívať svoj sníček, plný lesných víl a škriatkov. Ich starší súrodenci však majú ešte dosť energie na aktívny oddych. Spoznávanie rastlín podľa atlasu, pozorovanie chrobákov, budovanie hrádze v potoku a príprava dreva na večernú opekačku, to sú činnosti, ktorým sa môžete venovať spoločne.

No a na záver dňa si na ohnisku pripravte pravú zálesácku večeru. Fantázii sa medze nekladú, a tak si na prútoch, vystrúhaných z konárov, môžete opekať mäso, syr, chlieb aj zeleninu. Nakoniec, keď už budete mať dostatočne veľkú pahrebu, vhoďte do nej niekoľko menších zemiakov. V žiadnej, ani tej najdokonalejšej teplovzdušnej rúre si neupečiete také voňavé a chrumkavé zemiačiky.

A verte, že keď večer prídete domov, nebudete musieť vaše ratolesti naháňať do postele. Pod dojmom nových zážitkov a celodenného pohybu na čerstvom vzduchu zaspia v momente, ako sa ich hlavy dotknú vankúšov.

podpis-zlatka.jpg